Mandag 13/7, tirsdag 14/7 og onsdag 15/7 kl. 10.00-15.00 på Hjørring Ungdomscenter, Norgesvej 6, 9800 Hjørring.
På SommerKREAskolen skal vi eksperimentere med mange forskellige materialer, heriblandt en masse tekstiler. Vi skal designe, male, farve, sy, lime og dimse. Der bliver fokus på upcykling og bæredygtighed.
Vi vil i løbet af ugen tage på en lille udflugt, både for at indsamle materialer og for at få inspiration. Ugen afsluttes med en fernisering i billedskolelokalet for familie og venner. SommerKREAskolen foregår på Hjørring Ungdomscenter, da kulturskolen flytter i sommerferien.
Er du mellem 9 og 15 år med en designspire i maven - og har du hovedet fyldt af kreative og sjove idéer - og lyst til at prøve kræfter med nye teknikker i uge 29 sammen med andre, der har det på samme måde som dig? - Så meld dig til, så vi kan være kreative sammen!
Holdstørrelse: 7-10 deltagere. Tilmeldingen lukker, når holdet er fyldt op.
Underviser: Karoline Hughes
Deltagerne skal selv medbringe madpakke og drikkevarer til dagen, og være iklædt gammelt tøj, der kan tåle pletter.
Vi skal arbejde en hel del med tekstiler, så tag gerne tøj og sengetøj, som du ikke længere bruger, med.
Den første dag mødes vi i skolegården og følges hen til billedskolelokalet.
Betaling: 300 kr. på MobilePay 743150, Hjørring Kulturskole
Tilmelding her: